PAST BIENNIALS


TX★11


Artists
Joshua Bienko (College Station)
Matthew Bourbon (Denton)
Susi Brister (Austin)
Shannon Cannings (Lubbock)
Bernardo Cantu (Denton)
Elizabeth Chiles (Austin)
Kristen Cochran (Dallas)
Catherine Colangelo (Houston)
Clarke Curtis (Austin)
Gabriel Dawe (Dallas)
Esteban Delgado (Bishop)
Cassandra Emswiler (Dallas)
Jonathan Faber (Austin)
Laurie Frick (Austin)
Michael Anthony García (Austin)
Anthony Garza (Austin)
Lori Giesler (Highland Village)
Rigoberto A. Gonzalez (San Juan)
Nathan Green (Austin)
Timothy Harding (Fort Worth)
Nicholas Hay (San Antonio)
Hillerbrand + Magsamen (Houston)
Hana Hillerova (Houston)
Katy Horan (Austin)
TJ Hunt (Austin)
Kathryn Kelley (Houston)
Dion Laurent (Rosanky)
Jessica Mallios (Austin)
Richard Martinez (San Antonio)
Marcelyn McNeil (Houston)
Brandon Miller (Austin)
Rahul Mitra (Houston)
Olivia Moore (Austin)
Kia Neill (Houston)
Tom Orr (Dallas)
Brent Ozaeta
(Frisco)
Ricardo Paniagua (Dallas)
Jason Reed (New Braunfels)
Carin Rodenborn (Austin)
Abby Ronaldes (Austin)
Sam Sanford (Austin)
Anthony Sonnenberg (Graham)
Barry Stone (Austin)
Shane Tolbert (Houston)
Brad Tucker (Austin)
Cathie Tyler (Paris)
H. David Waddell (Houston)
Jade Walker (Austin)


Invited Artists and Designated Works

Christie Blizard, The Give-Away Project (2011), performed in Austin, TX, April 15-16, 2011

Margarita Cabrera, Mexico Abre la Boca (2011), installed in Austin, TX, April 16, 2011 and Houston, TX, April 30, 2011

Mary Ellen Carroll, prototype 180 (2010), Houston, TX

Trenton Doyle Hancock, From a Legend to a Choir (2009), Cowboys Stadium, Arlington, TX

Annette Lawrence, Coin Toss (2009), Cowboys Stadium, Arlington, TX

James Magee, The Hill (Cornudas, TX)


Advisory Committee
The Texas Biennial project gratefully acknowledges the help of its 2011 Advisory Committee, a distinguished group of artists, curators, critics and arts educators and administrators from around the state, including several former Biennial jurors:

Joe Arredondo, Director of Landmark Arts, Texas Tech School of Art, Texas Tech University, Lubbock

Kate Bonansinga, Director, Stanlee and Gerald Rubin Center for the Visual Arts, The University of Texas at El Paso

Valerie Cassel Oliver, Senior Curator, Contemporary Arts Museum Houston

Frances Colpitt, Deedie Potter Rose Chair of Art History, Texas Christian University, Fort Worth

Kimberly Davenport, Director, Rice University Art Gallery, Houston

Fairfax Dorn, Executive Director, Ballroom Marfa

Matthew Drutt, formerly Executive Director, Artpace

Steven Evans, formerly Executive Director and Curator, Linda Pace Foundation, San Antonio

Bill FitzGibbons, Artist; Executive Director, Blue Star Contemporary Art Center, San Antonio

Sue Graze, formerly Executive Director, Arthouse at the Jones Center, Austin

Joseph Havel, Artist; Director, The Glassell School of Art, Museum of Fine Arts, Houston

Benito Huerta, Artist; Director and Curator, The Gallery at UTA (University of Texas at Arlington)

Toby Kamps, Curator of Modern and Contemporary Art, the Menil Collection, Houston

Andrea Karnes, Curator, Modern Art Museum of Fort Worth

Constance Lowe, Artist; Professor, Department of Art & Art History, University of Texas at San Antonio

Laurence Miller, Co-Founder, Fluent~Collaborative, Austin

Dennis Nance, Director, Exhibitions & Programming, Lawndale Art Center, Houston

John Pomara, Artist; Professor, School of the Arts and Humanities, University of Texas at Dallas

Claudia Schmuckli, Director and Chief Curator, Blaffer Art Museum, University of Houston

David S. Rubin, The Brown Foundation Curator of Contemporary Art, San Antonio Museum of Art

Wendy Watriss, Artistic Director & Co-Founder, FotoFest, Houston

Clint Willour, Curator, Galveston Arts Center

Charles Wylie, formerly The Lupe Murchison Curator of Contemporary Art, Dallas Museum of Art


Curator
Virginia Rutledge 


Venues
816 Congress (Austin)
1319 Rosewood Avenue (Austin)
Austin-Bergstrom International Airport (Austin)
Big Medium (Austin)
Pump Project Art Complex (Austin)
The Visual Arts Center (Austin)
Women & Their Work (Austin)
BOX 13 Artspace (Houston)
Blue Star Contemporary Art Center (San Antonio)


Catalog
The 2011 Texas Biennial catalog includes documentation of the survey exhibition curated from the open call for art, as well as the designated works by invited artists. The physical catalog was designed with a back cover pocket to store print-outs of three special features commissioned and produced by Art Lies, the online journal. (These texts were released at intervals throughout the run of the Biennial, and remain archived at www.artlies.org)

Click here to download a .pdf of the print catalog content.

Click here to download a .pdf of the Art Lies features.

Click here to download a .pdf of the entire catalog, including the Art Lies features
(please note this is a very large file and download may take some time).





Participating Organizations
Texas Biennial is proud to recognize the following non-profit arts organizations that supported the 2011 project with their own independently curated exhibitions and other programming.


Abilene
The Grace Museum

Albany
The Old Jail Art Center

Austin
Arthouse at the Jones Center
Austin Museum of Art
Blanton Museum of Art
City of Austin People's Gallery, Austin City Hall
Co-Lab
Dougherty Arts Center
Mexic-Arte Museum

Corpus Christi
Art Museum of South Texas
K Space Contemporary
The University Galleries at Texas A&M University Corpus Christi

Dallas
CentralTrak, The University of Texas at Dallas Artists Residency
Dallas Museum of Art
Free Museum of Dallas
McKinney Avenue Contemporary
Nasher Sculpture Center
Richland College Galleries
Ryder Jon Piotrs Nomadic Gallery

Denton
East | West Galleries, Department of Visual Arts, Texas Woman's University / Denton

El Paso
El Paso Museum of Art
Stanlee and Gerald Rubin Center for the Visual Arts

Fort Worth
Fort Worth Contemporary Arts – The Art Galleries at TCU
Modern Art Museum of Fort Worth

Galveston
Galveston Arts Center

Houston
Art Car Museum
Aurora Picture Show
Blaffer Art Museum at the University of Houston
Contemporary Arts Museum Houston
CORE Program at the Glassell School of Art, Museum of Fine Arts, Houston
FotoFest
Houston Center for Contemporary Craft
Houston Center for Photography
Lawndale Art Center
Museum of Printing History
Project Row Houses
Station Museum of Contemporary Art
The Menil Collection

Longview
Longview Museum of Fine Arts

Lubbock
Farm to Market Arts @ LHUCA
Landmark Arts, Texas Tech University
Louise Hopkins Underwood Center for the Arts

Lufkin
Museum of East Texas

Marfa
Ballroom Marfa

McAllen
South Texas College Visual Arts Gallery

Midland
Museum of the Southwest

San Angelo
San Angelo Museum of Fine Arts

San Antonio
Artpace
cactus bra Space
Guadalupe Cultural Arts Center
McNay Art Museum
Neidorff Art Gallery at Trinity University
Sala Diaz
San Antonio Museum of Art
Southwest School of Art
Unit B (Gallery)
UTSA Art Gallery and Satellite Space, Department of Art and Art History, The University of Texas at San Antonio

San Marcos
Gallery I & II, School of Art & Design at Texas State University

Tyler
Tyler Museum of Art

Waco
Martin Museum of Art at Baylor University
The Art Center of Waco

Wichita Falls
The Juanita Harvey Art Gallery at Midwestern State University


(back to the top)



TX★09


Tribute Artist
Kelly Fearing (1918-2011)

Artists
Christie Blizard (Lubbock)
Justin Boyd (San Antonio)
Leigh Brodie (Austin)
Susan Budge (San Antonio)
Marc Burckhardt (Austin)
Jeanne Cassanova (Houston)
Susan Cheal (Denton)
Catherine Colangelo (Houston)
Beau Commeaux (Dallas)
Andy Coolquitt (Austin)
Paula Cox (San Antonio)
Adrienne Cullins (Volente)
Celia Eberle (Ennis)
Heyd Fontenot (Austin)
Angela Fox (San Antonio)
Kana Harada (Dallas)
Jeannette Hernandez (San Antonio)
Juan Hernandez (Dallas)
Simeen Ishaque (Dallas)
Jules Buck Jones (Austin)
Kathryn Kelley (Houston)
Natalie Kleinecke (San Marcos)
Helen Kwiatkowski (Belton)
Ryan Lauderdale (Austin)
Peter Leighton (Austin)
Anne Longo (Lubbock)
Ivan Lozano (Austin)
Christa Mares (Austin)
Mona Marshall (Austin)
Tom Matthews (Edinburg)
Carolyn Zacharias McAdams (Valley View)
Mary Morse (Austin)
John Mulvany (Austin)
Katy O'Connor (Austin)
Dawn Okoro (Austin)
Kim Cadmus Owens (Dallas)
Harmony Padgett (Arlington)
Jamie Panzer (Austin)
Justin Parr (San Antonio)
Katie Pell (San Antonio)
Gladys Poorte (Austin)
Olga Nicolaevna Porter (Houston)
Anila Quayyum Agha (Houston)
William Rosshirt (Austin)
Winter Rusiloski (Fort Worth)
Cody Scrogum (Austin)
Charlotte Smith (Dallas)
Morgan Sorne (Austin)
Keith Allyn Spencer (El Paso)
John Spriggins (Dallas)
Mary Stengel (Austin)
Raychael Stine (Dallas)
Barry Stone (Austin)
John Swanger (Austin)
James Talbot (Austin)
Terri Thomas (Austin)
Raymond Uhlir (Austin)
Paul Valadez (Edinburg)
Marilyn Waligore (Richardson)
Jade Walker (Austin)
Vivian Wolfe (Austin)

Invited Artists
William Cannings (Lubbock)
Lee Baxter Davis (Greenville)
Jayne Lawrence (San Antonio)
Kelli Vance (Houston)

Special Commissioned Temporary Outdoor Artists
Ryah Christensen (Austin)
Bill Davenport (Houston)
Sasha Dela (Houston)
Buster Graybill (Huntsville)
Ken Little (San Antonio)
Colin McIntyre (Austin)
Jill Pangallo (Austin)


Curators
Michael Duncan
Risa Puleo


Director
Xochi Solis


Venues
Big Medium (Austin)
MASS Gallery (Austin)
Mexican American Cultural Center (Austin)
Okay Mountain (Austin)
Pump Project Art Complex (Austin)
Women and their Work (Austin)


Catalog

Click here to view the print catalog content.






(back to the top)



TX★07


Artists
Andrew Anderson (Austin)
Frances Bagley (Dallas)
Jarrod Beck (Austin)
Robert Bellini (Austin)
William Betts (Houston)
Candace Briceño (Austin)
Tiffany Carbonneau (Georgetown)
David Chien (Houston)
Mark Collop (Dallas)
Erin Curtis (Austin)
Jeffrey Dell (Austin)
Peat Duggins (Austin)
Emilie Duval (Beaumont)
Corey Escoto (Amarillo) 
Virginia Fleck (Austin)
Heyd Fontenot (Austin)
Buster Graybill (Hunstville)
Devon Grey (Dallas)
Michele Grinstead & Nancy O'Connor (Houston)
Lily Hanson (Dallas)
William Hundley (Austin)
Mimi Kato (San Antonio)
Baseera Khan (Austin)
Tom Matthews (Lubbock)
Charlie Morris (San Antonio)
Kurt Mueller (Austin)
Kelly O'Connor (San Antonio)
Tom Orr (Dallas)
Linda Pace (San Antonio)
Matthew Roberts (Austin)
Soody Sharifi (Houston)
Noah Simblist (Dallas)
Gary Sweeney (San Antonio)
Brad Tucker (Dripping Springs)
Michelle Gonzales Valdez (San Antonio)
Michael Velliquette (San Antonio)
Rebecca Ward (Austin)
David Ubias (Pasadena)



Jurors
Ursula Davila
Fairfax Dorn
Kate Green
Valerie Cassel Oliver
John Pomara


Venues
Bolm Studios (Austin)
Dougherty Arts Center (Austin)
Okay Mountain (Austin)
Site 1808 (Austin)


Catalog


Click here to download a .pdf of the print catalog content.






(back to the top)



TX★05


Artists
William Betts (Houston)
Rosalyn Bodycomb (Dallas)
Elaine Bradford (Alice)
Candace Briceño (Cedar Creek)
Richard Budd (San Antonio)
Serena Lin Bush (Houston)
Jerry Chamkis (Austin)
Susan Cheal (Denton)
Jonas Criscoe (Austin)
Patricia Donahue (San Antonio)
Peat Duggins (Austin)
Celia Eberle (Ennis)
Chris Ferebee (Houston)
Ali Fitzgerald (Austin)
Heyd Fontenot (Austin)
Faith Gay (Austin)
Christine Gray (Austin)
Matthew Guest (McAllen)
Joe Ives (Houston)
Lance Jones (Dallas)
Young-Min Kang (Austin)
Barna Kantor (Austin)
Jimmy Kuehnle (San Antonio)
Janaki Lennie (Houston)
Jason Makepeace (Houston)
Jonathan Marshall (Austin)
Richard Martinez (San Antonio)
Seth Mittag (Houston)
Mari Omori (Spring)
Nina Rizzo (Austin)
Matthew Rodriguez (Austin)
Annie Simpson (San Marcos)
Charlotte Smith (Dallas)
Debra Sugarman (Austin)
Daniel Tackett (Paige)



Jurors
Bill Davenport
Ben Fyffe
Benito Huerta
Sara Kellner
Rachel Koper
Jon Lawrence
Shea Little
Arturo Palacios
Jimmy Peña
Joseph Phillips
Allison Sands
Michael Sieben
Hills Snyder
Jana Swec
Jeff Wheeler


Venues
Bolm Studios (Austin)
Camp Fig (Austin)
Dougherty Arts Center (Austin)
Eastside Artist Co-op (Austin)
Gallery Lombardi (Austin)


Catalog

Click here to download a .pdf of the print catalog content.






(back to the top)